Blog
53e9e56cf6309914fcf7752d-1200x675.jpg

Ağrı, vücudumuzun bir korunma mekanizması ve yardım isteme sesidir. Basit bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi, kanser gibi çok ciddi bir hastalıktan da kaynaklanabilir ve hastaların %90’ı ağrı şikayetiyle hastaneye başvurur.

Yapılan araştırmalar özellikle kronik ağrının, başlı başına bir hastalık, bir sendrom olarak ele alınması gerektiğini göstermiştir. Ağrı, insanın geçmiş deneyimlerinden (ruhsal, travmatik, kaza), hasarlı veya hasarsız bir dokudan kaynaklanabilir. Tıpta birçok dal ağrılı hastalıklarla ilgilenir. Ağrı Merkezi’nin ilgi alanına eldeki klasikleşmiş tanı-tedavi yöntemleri ile belirli bir iyileşme ve sonuç elde edilemeyen ağrılar girer. Bu tip ağrılar, gerekli incelemeler yapılmadan kısaca psikojenik kökenli ağrılar olarak tanımlanmamalıdır.

Ağrının önemli bir özelliği duyusal, yani sinir lifleri ile taşınan öznel bir olgu olmasıdır. Diğer bir özelliği ise duygusal ve çevre koşulları gibi faktörlerden etkilenmesidir. Bu özellikleri, ağrıyı diğer birçok hastalık belirtisinden farklı olarak kişiye özgü hale getirir.

Kronik ağrı tedavisinde klasik tedavi metotları geliştirilmiş olmakla birlikte, klasik tedavilerin yetersiz kaldığı kronik ağrıların tedavisinde girişimsel yöntemler ön plana çıkar. Bütün klasik ve girişimsel tedavilerde tamamlayıcı ve regülasyon tıbbı yöntemleri hastaların bütünsel sağlığa kavuşmaları için ön planda tutulmalıdır.

 


footer_logo

Ağrı, tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ağrılar herkesin yaşam kalitesini ciddi bir şekilde etkiler. Ağrılardan dolayı yaşam kalitenizin düşmesine izin vermeyin. Ağrı tedavi edilemez bir hastalık değildir.

Son Yazıları

Arşivler

@Copyright 2017 Trhost - Tüm Haklar Saklıdır

Şanlı Ambalaj